Apzinātība: 8 nedēļu kurss

Janvāra/februāra kurss ir jau pāri pusei. Bet ir iespējams pieteikties uz nākošo grupu, kas notiks aprīlī – maijā. Pieteikuma forma.

Apzinātība. 8 nedēļu kurss.

Piedāvāju 8 nedēļu kursu, kura laikā apgūt apzinātības prakses pamatus un ieviest tos savā dzīvē.

Apzinātība ir uzmanības pievēršana tam, kas notiek tieši šobrīd — šeit un tagad, nevērtējot notiekošo. Šī prasme ir dabīga, tā piemīt ikvienam cilvēkam, bet parasti tā ir neattīstīta. Iemesli tam ir vairāki. Viens no tiem ir tas, ka cilvēki vienkārši nezin par apzinātības ieguvumiem.

Apzinātības praksi var uzskatīt par meditācijas formu, kas mūsdienās iegūst aizvien lielāku popularitāti. Lai arī tā balstās vairāk kā 2500 gadu senās budisma meditācijas tradīcijās, pēc savas būtības tā ir ne-reliģisks, ne-sektantisks, racionāli pamatots prāta treniņš, kas var būt noderīgs jebkuras ticības pārstāvim, ateistam vai garīgās prakses piekritējam.

Apzinātības praktizēšana ātrā laikā uzrāda pamanāmus rezultātus gan fiziskās veselības, gan psihiskajā jomā, gan arī darbā, attiecībās un dzīvē. Tas ir apliecināts daudzos pētījumos (skat. zemāk).

Pateicoties šiem ieguvumiem — bet ne tikai tiem — dažāda veida apzinātības programmas aizvien biežāk tiek ieviestas uzņēmumos (kā darbinieku, tā vadītāju līmenī), veselības aprūpes sistēmā (kā personālam, tā pacientiem), skolās (kā pasniedzējiem/skolotājiem, tā studentiem/skolēniem), armijā, kā arī daudzās atsevišķās brīvi pieejamās programmās un piedāvājumos — līdzīgi šim.

Jau vairākus gadus dažādas apzinātības programmas ir pieejamas arī Latvijā.

Ir būtiski saprast, ka apzinātība ir prasme, iemaņa, nevis teorētiskas zināšanas, kuras var izlasīt grāmatā vai noklausīties lekcijā. Lai savā dzīvē izbaudītu šos vai citus apzinātības prakses ieguvumus, apzinātība ir jāpraktizē regulāri — tieši tāpat kā jebkuras cita prasmes vai iemaņas.

Kursa vadītājs

IMG_6147_h160Ansis Jurģis Stabingis
Psihoterapeits ar 15 gadu darba pieredzi. Pasniedzējs Rīgas Stradiņa Universitātē un Zigmunda Freida Universitātē (Vīnē).

Pēdējā gada laikā esmu pasniedzis apzinātības kursu gan atvērtos semināros, gan tādiem uzņēmumiem un organizācijām kā Statoil, Tele2, Bērnu Klīniskā Universitātes slimnīca, Tiesnešu mācību centrs, VID un citiem.


 

Kursa norise

Kurss ir plānots kā astoņas secīgas nodarbības divu stundu garumā vienu reizi nedēļā. Nodarbību saturu lūdzu skatīt zemāk. Dalībniekiem tiks uzdoti mājās veicami, praktiski darbi (jo mēs apgūstam prasmi, nevis uzkrājam zināšanas).

Nodarbības notiek Apzinātības un Miera praksē, Rīgā, A. Briāna ielā 14.

Vietu skaits ir ierobežots.

Nodarbību laiki un datumi

Dienas grupa — otrdienās no 12.00 līdz 14.00.
Rīta grupa — trešdienās no 08.00 līdz 10.00.
Vakara grupa — ceturtdienās no 18.30 līdz 20.30.

Nodarbība Dienas grupa Rīta grupa Vakara grupa
Dienas Otrdienas Trešdienas Ceturtdienas
Laiki 12.00-14.00 08.00-10.00 18.30-20.30
1. ievads 06.jan 07.jan 08.jan
2. attieksme 13.jan 14.jan 15.jan
3. gribasspēks 20.jan 21.jan 22.jan
4. stress 27.jan 28.jan 29.jan
5. negatīvas emocijas 03.feb 04.feb 05.feb
6. laime 10.feb 11.feb 12.feb
7. mentālā higiēna 17.feb 18.feb 19.feb
8. noslēgums 24.feb 25.feb 26.feb

Kursa apmaksa

 • Samaksa līdz gada beigām — 31. decembrim: 200 €
 • Samaksa līdz 6. janvārim: 225 €
 • Samaksa divos maksājumos: sākotnēji 150 € un līdz 20. janvārim 100 €
 • Maksājot pēc 6. janvāra: 250 €
 • Atlaide otrajam dalībniekam, nākot pārim: 10%.

Pieteikšanās kārtība

 • Aizpildīt dalībnieka anketu
 • Pēc dalībnieka reģistrācijas tiks nosūtīta forma ar dažiem papildus jautājumiem
 • Saņemot rēķinu, to apmaksāt
 • Nākt uz nodarbībām un apgūt jaunas, interesantas prasmes 🙂

 


 

Kursa saturs

1. Apzinātības pamati, ievads kursā

Kā īsti strādā mūsu apziņa, uzmanība, domāšana? Cik lielā mērā varam to ietekmēt? Vai mēs paši esam sava prāta pavēlnieki vai arī tas valda pār mums?
Pirmajā nodarbībā paskaidrošu pamata tehnikas, iemācīšu sākotnējos vingrinājumus. Tehnika “6R”.

2. Attieksme

Pieredze ir nevis tas, kas ar mums ir noticis, bet gan tas, kā attiecamies pret to, kas ar mums ir noticis. Vai — kā rakstīja psihoterapeits Viktors Frankls — mūsu attieksme pret situāciju, kurā esam, ir pēdējā brīvība, kuru neviens mums nevar atņemt. Kā mēs izmantojam šo brīvību? Vai apzināmies un lietojam to?
Nodarbībā pastāstīšu par psiholoģiskajiem mehānismiem, kuri ir attieksmju pamatā. Pārrunāsim veidus, kā veidojam attieksmes un kā tās ir iespējams mainīt — un kā tas maina mūsu dzīves.

3. Gribasspēks un pašdisciplīna

Mūsu smadzenēs ir divas struktūras, kas uz jautājumu “ko es vēlos” sniedz dažādas atbildes. Tas ir tikai viens no iemesliem, kāpēc mums nākas izvēlēties, bet tas dažādas vēlmes rada situāciju, kurā mums ir jālieto gribasspēks.
Lekcijā par to, kā trenēt un atīstīt savu gribasspēku, gan atsakoties no nevēlamām lietām, gan ieviešot vēlamās.

4. Stress

Stress ir kļuvis par šī laikmeta galveno iezīmi. Stresu veido viss — nauda, darbs, attiecības, bērni — pati dzīve. Protams, mēs katrs tā vai citādi cenšamies tikt galā ar stresu, bet ir iespējams izdarīt ko vairāk. Ne tikai “tikt galā”, bet samazināt to, pat situācijā, kurā mēs ārējos apstākļus ietekmēt nevaram.

5. Negatīvas un destruktīvas emocijas

Dusmas un naids. Bailes. Izmisums. Pamestības sajūta. Vientulība. Depresija. Zems pašvērtējums. Sevis noniecināšana. Ciešanas. Droši vien visi esam saskārušies ar šīm vai līdzīgām emocijām kādā savas dzīves posmā.
Kā tās pārvarēt? Kā tikt galā ar dzīves grūtumiem, ar negatīvām un destruktīvām emocijām? Kādas ir metodes, kuras piedāvā apzinātība? Un ko par to visu saka zinātnes pētījumi?

6. Laime kā prasme

Vai laime ir likteņa dāvana? Vai laimīgi varam būt tikai tad, ja mums paveicas? Vai — es varētu būt laimīgs, ja vien… Varbūt laime ir ilga un grūta darba rezultāts? Un, ja tā — vai laime ir pieejama visiem? Tiešām visiem?
Mūsdienu neirozinātnes pētījumi aizvien vairāk apliecina to, ka laimi ir iespējams apgūt — jo tā ir prasme, iemaņa. Tie balstās gan smadzeņu uzbūves īpatnībās, gan tajā, ko un kā domājam — par laimi, par sevi, par situāciju. Domāšanu var mainīt. Tā ir prasme. Apgūstama prasme.

7. Mentālā higiēna

Mēs ikviens zinām, ka ir jāievēro higiēna, lai neslimotu — ir jākopj ķermenis, jāmazgājas, jātīra zobi. Jāskatās, ko ēdam. Jākustas. Jāattīrās. Bet kā ir ar prātu?
Arī te ir jāievēro higiēna. Prāta higiēna. Ja to ievērosim (daudzi to dara dabīgi), tad dzīvosim ilgi un laimīgi.

8. Apzinātība ikdienā. Kursa noslēgums.

Kā ikdienā ieviest un nostiprināt šajā kursā apgūto. Citi apzinātības prakses vingrinājumi. Atbildes uz vēl līdz šim neatbildētiem jautājumiem.

 


Apzinātības prakses rezultāti

Pētījumi — kuri Rietumos ir uzsākti 1967. gadā un kuru skaits šobrīd sniedzas jau vairākos tūkstošos — parāda, ka pat dažu nedēļu regulāra apzinātības praktizēšana dod pamanāmus uzlabojumus visdažādākajās dzīves jomās.

Fiziskā veselība

Uzlabota imūnsistēmas funkcionēšana. Īsāka un retāka slimošana. Labāka spēja tikt galā ar sāpēm, tai skaitā hroniskām. Sirdsdarbības un asinsspiediena normalizēšana. Uzlabots miegs un gremošana. Samazināts liekais svars.

Psiholoģiskajā jomā

Palielinās noturība pret stresu un spēja ar to tikt galā. Uzlabotas lēmumu pieņemšanas spējas. Vairāk enerģijas. Labāka spēja fokusēties. Uzlabojas atmiņa un radošums. Mazinās trauksme un depresija. Iekšējs miers un nosvērtība.

Darbā

Paaugstinās darba ražīgums. Mazinās kavējumi. Labāka spēja tik galā ar stresu, pārslodzi. Uzlabotas vadības prasmes. Labākas attiecības ar kolēģiem. Paaugstinās apmierinātība ar darbu, mazinās vēlmi to mainīt. Labākas laika plānošanas spējas. Mazinās prokrastinācija.

Attiecībās

Mazāka aizkaitināmība. Lielāka pacietība un otra cilvēka pieņemšana. Labāka citu cilvēku emocionālo stāvokļu izpratne. Uzlabojas klausīšanās prasmes.

Dažas saites uz pētījumu apkopojumiem

Lai priecīgs un gaišs šis laiks!

6 thoughts on “Apzinātība: 8 nedēļu kurss”

 1. Ko darīt, ja netieku uz pirmo nodarbību nevienā no grupām? Ir jēga apmeklēt semināru? Varbūt ir kādi varianti?

 2. Sveiki! Vai Jūs plānojat vēl kādus apzinātības kursus pēc šiem?
  Nokavēju sākumu, tomēr jūtu, ka man tie būtu ļoti noderīgi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.