24. februāra “Šeit un tagad” ciemos Arturs Mednis.

Esmu diezgan aktīvs interneta un datortehnikas piedāvāto iespēju lietotājs. Interesējos par jaunumiem, pētu, lietoju tos.

Pirms vairākiem gadiem notika kāds notikums. Vēlējos padalīties ar bildēm (digitālām, protams) ar saviem draugiem no kāda kopīga pasākuma. Izmantoju Google Picasa piedāvāto servisu. Ar prieku atklāju, ka Google piedāvā bildēs atzīmēt redzamos cilvēkus, nosaukt tos vārdā – sāku ar prieku un aizrautību šķirstīt visas fotogrāfijas, un nosaukt visus tajā redzamos cilvēkus. Priecājos, ka jau pēc 2-3 bildēm Google pazina bildē redzamo un prasīja – “Vai tas ir Jānis?” Bet vienlaicīgi domāju – hmm, ko gan es daru? Protams, tas ir jauki, draugiem patīkami, un tā, bet – priekš kam Googlei ir vajadzīga šī informācija? Ņemot vērā to, kā tiek veidota uz konkrētu cilvēku mērķēta reklāma (ievācot informāciju par viņa interesēm, paradumiem, darīto) – sāku palikt nedaudz aizdomīgs. Un, ja nu šī informācija nonāk nepareizās rokās? It kā uzreiz ir grūti iedomāties, kādas īsti sekas draud, bet tomēr. Tobrīd pārtraucu atzīmēt bildēs sejas un jau atzīmētās – izdzēsu.

Kopš šī notikuma ir pagājuši vairāki gadi, ir parādījušies jauni interneta servisi kā Twitter, Foursquare. Ir attīstījies Draugiem.lv un Facebook. Rezultātā cilvēku dzīves aizvien vairāk nonāk internetā, kur tās sāk dzīvot savu dzīvi. Protams, tehnoloģijas attīstās savā gaitā, pēc saviem likumiem, un no visiem šiem servisiem ir arī kaut kāds, brīžiem pat taustāms labums (kā manā piedzīvojumā ar Baltkom), bet notiekošajam ir arī otra puse.

Kādu iespaidu šī savas dzīves publiskošana atstāj uz pašu cilvēku? Kā mainās cilvēka dzīve, pateicoties jaunajām tehnoloģijām, it īpaši tam, ka ir šī iespēja kaut kādu informāciju par sevi izlikt vispārējai, publiskai aplūkošanai, komentēšanai, lietošanai. Ko tas viss īsti nozīmē?

Lai pārrunātu šos jautājumus, uz sarunu aicināju cilvēku, kurš sevi sauc par “jauno mediju speciālistu” – Arturu Medni. Protams, arī viņš ir atrodams internetā (Artu.rs vai Medn.is).

Raidījums – šonedēļ vienu reizi, ceturtdienas vēlā vakarā (ap 23.15), LTV1. Jautājumi – tiešraidē pa tālruni. Pirms raidījuma – tepat, raksta komentāros, vai arī tai pašā twitterī.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.